Turhost Deneyimim ve Firma Hakkındaki Düşüncelerim

HomeWordpress

Turhost Deneyimim ve Firma Hakkındaki Düşüncelerim

WordPress Yavaşlık Sorunu Tarihe Karıştı!

Bu yazıda Turhost deneyimlerimden bahsetmek ve yorumlarımı paylaşmak istiyorum. Turhost nasıldır diye merak edenler için bilgilendirici bir makale olacaktır.

5 ay kadar önce wordpress sitelerimi barındırmak amacıyla Güzel Hosting’den Turhost’a geçtim. Önceki firmadan site hızıyla ilgili sorunlar yaşadığım için ayrılmak istedim ve çok daha fazla siteyi, daha fazla ram ile barındırabileceğim Turhost’a taşındım.

Turhost hosting fiyatları oldukça tuzluydu. Piyasanın çok üstünde bir fiyata çalışıyorlardı fakat önceki hosting firmalarından çok çekince bu sefer paraya kıyıp iyi bir hizmet alacağım diye kafaya koymuştum. İnternette bir tane olumsuz yorum dahi yoktu, herkes kendi firması gibi Turhost’a kefil oluyordu.

Kararımı verdim, siparişi geçtim. Tüm sitelerin taşınması işlemini kendileri yaptı ve bunu sorunsuz gerçekleştirdiler. Ben hiçbir şeye dokunmadım. Hiçbir kesinti ve kayıp yaşamadan tüm sitelerim taşındı. Artık bir Turhost müşterisiydim. Geçerken bir adet kupon kullandığım için kendimi şanslı hissediyordum fakat inatla ya 1 aylık yada 1 yıllık ödeme istedikleri için kendilerine biraz kızgındım. 3 veya 6 aylık ödeme gibi seçenekleri olmaması benim açımdan büyük bir eksiklikti.

Neyse, site hızları konusunda oldukça tatmin oldum. Sitelerin açılış hızları düzelmişti. 5 aylık sürede tek bir defa bile kesinti yaşamadım. Sitelerim hiçbir zaman kapalı kalmadı. Bu yazının bir Güzel Hosting mi Turhost mu kıyaslamasına dönüşmesini istemiyorum ancak daha profesyonel bir panel ve daha fazla araç ve hızlı siteler beni oldukça memnun etmişti.

Hatta paylaşımlı linux hosting paketine wordpress dışında Flarum bile kurmuştum. SSH erişimi olmadığı için eklenti kuramıyordum fakat Flarum forum scripti çatır çatır çalışıyordu.

Başka bir faydaları da şöyle dokundu. İlk sitemi taşıdığımda aktif olan fakat daha sonra bir hışımla sildiğim sitemin aylar sonra yedeklerini bana ulaştırdılar. Bunu yaparken 50 TL gibi bir fatura çıkarmalarına rağmen çok işime yaradığı için para önemsiz gelmişti. Ama firmanın bir eksiği de burada ortaya çıkıyor. Piyasanın iki katı para ödüyorsunuz fakat yedek için ayrıca para isteniyor.

Buraya kadar her şey çok güzeldi. Fakat bir sorun vardı o da destek konusunda aşırı gecikmeleriydi. Önceki firmalarda birkaç dakika içinde yanıt alırken Turhost destek yanıtlarını yarım saatte ancak veriyordu. Destek cevapları son derece profesyoneldi, bu konuda haklarını yiyemem, teşhisi doğru koyarak anında çözüm getiriyorlardı fakat çok gecikiyorlardı işte. En uzun destek cevaplarından bir tanesi yaklaşık 3 saat sonra geldi. Firma bu konuda benim açımdan sınıfta kalmıştı.

Diğer bir sorun ise site taşıma konusunda karşıma çıktı. Geçtiğimiz hafta bir website devraldım ve Turhost’a taşımak istedim. Desteğe mesaj attım, siteyi kendi paketime taşımak istiyorum dedim fakat gelen yanıt olumsuzdu. “Malesef addon taşıma destegimiz bulunmamaktadır. Bayi paketi tercih etmeniz durumunda her bir siteniz için taşıma destegimiz bulunmaktadır” Cevap beni şok etmişti çünkü para vererek aldığım bir hizmetten tam anlamıyla yararlanamıyordum. Ne demek addon taşıma yapmıyoruz? Sırf bu tür mağduriyetler yaşamamak adına bir sürü para veriyorsunuz ancak sitenizi bile taşıyamıyorsunuz. Kısaca Turhost suya sabuna dokunmuyordu, sinirim tepeme çıktı çıkmasına ama el mahkum başka birine taşıma yaptırdım.

Herkes veritabanı taşımak konusunda bilgi sahibi olmak zorunda değil. Yalnızca yazı yazmak ve bunları pazarlamakla ilgilenmek istiyordum ama bir türlü mümkün olmuyordu. Paraya kıyıp kaliteli ve hızlı hosting hizmeti almak istedim ancak bu da pek mümkün olmadı.

Bu yazıda kısaca Turhost deneyimlerimden bahsetmek istedim. Turhost hakkında tamamen tarafsız yorumlama yaptım ve hiçbir şeyi abartmadan olduğu gibi yazdım. Turhost benim gözümde ne anlatıldığı kadar harika ne de vasat bir firmadır. 5 ay kullandım, çok memnun kaldığım da oldu, zaman zaman üzdükleri de oldu. Bütçe sorununuz yoksa sizi mağdur etmiyorlar ancak kısıtlı bütçelerle internetten para kazanmaya çalışanların pek yaklaşmaması gereken bir firma… Sonuç olarak bir daha hiçbir Türk hosting firmasıyla çalışmama kararı aldım.

Şu anda DigitalOcean firmasıyla çalışıyorum. Sunucu satın alarak birçok sitemi oraya taşıdım. Turhost ile anlaşmam bitene kadar sitelerimin tümünü sunucuya taşımak istiyorum. Site hızı konusunda Avrupa lokasyon olmasına rağmen iki kat daha hızlı çalışıyor ve kesinti de yaşamadım.

İyi günler dilerim…

COMMENTS

WORDPRESS: 0